אסטמה 02.04.2024

גורמי סיכון מרכזיים לתסמינים דמויי אסתמה בילדות המוקדמת

מספר גורמי סיכון לתסמינים דמויי אסטמה פועלים באמצעות עומס זיהומי מוגבר בשלוש השנים הראשונות לחיים. מניעה של אפיזודות זיהומיות עשויה להועיל להפחתת התסמינים דמויי אסטמה בילדות המוקדמת

אסתמה בילדים. אילוסטרציה

לאחרונה, פורסמו בכתב העת The Journal Of Allergy And Clinical Immunology, ממצאיו של מחקר בו חוקרים ביקשו להעריך האם ההשפעה של גורמי סיכון מבוססים של אפיזודות דמויות אסתמה בילדות המוקדמת מתווכת באמצעות עומס ותתי סוגים של זיהומים נפוצים.

במחקר הוכללו 662 ילדים ממחקר העוקבה שהתקיים בשנת 2010, במרכז למחקרים פרוספקטיביים על אסתמה בילדות בקופנהגן, שבו זיהומים נרשמו באופן פרוספקטיבי ביומנים יומיים מגיל אפס עד שלוש שנים. הקשר בין גורמי סיכון מבוססים של אפיזודות דמויות אסתמה לבין העומס הזיהומי נותח על ידי רגרסיות כמו רגרסיית Poisson, וניתוחי תיווך בוצעו עבור גורמי סיכון משמעותיים.

תוצאות המחקר הדגימו שבשלוש השנים הראשונות לחייהם, הילדים חוו חציון של 16 (טווח בין-רבעוני, 12-23) אפיזודות זיהומיות.

החוקרים מצאו כי העומס הזיהומי (PACME < .05) תיווך באופן מובהק את הקשר של אסתמה אימהית (36.6% בתיווך), אנטיביוטיקה במהלך ההריון (47.3%), אחים בלידה (57.7%), ציון סיכון פוליגני להחמרת אסתמה (30.6%) וציון חיסוני של דרכי הנשימה (80.2%) עם מספר אפיזודות דמויות אסתמה.  זאת בעוד המספר הגבוה יותר היה של אפיזודות ממין זכר, משקל לידה נמוך, גיל הריון נמוך ושימוש באנטיביוטיקה של האם לאחר הלידה, לא היו בתיווך באמצעות עלייה בעומס הזיהומי.

תת סוגים של זיהומים שהניעו את התיווך היו בעיקר הצטננות, דלקת ריאות, גסטרואנטריטיס וחום, אך לא דלקת אוזן תיכונה חריפה או דלקת שקדים חריפה.

החוקרים הסיקו כי מספר גורמי סיכון לתסמינים דמויי אסתמה בילדות המוקדמת פועלים באמצעות עומס זיהומי מוגבר בשלוש השנים הראשונות לחיים. לכן, מניעה של אפיזודות זיהומיות עשויה להועיל להפחתת העומס של תסמינים דמויי אסתמה בילדות המוקדמת.

מקור:

Key risk factors of asthma-like symptoms are mediated through infection burden in early childhood. Julie Nyholm Kyvsgaard, Nicklas Brustad, Laura Marie Hesselberg, Nilo Vahman, Jonathan Thorsen, Ann-Marie Malby Schoos, Klaus Bønnelykke, Jakob Stokholm, Bo Lund Chawes. Journal of Allergy and Clinical Immunology March 2024

נושאים קשורים:  זיהומים,  אסטמה,  עומס זיהומי,  ילדות מוקדמת,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו