ניוון מקולרי גילי 31.03.2024

אפקט אמבליופיה בניוון מקולרי הקשור לגיל

האם חולים עם ניוון מקולרי הקשור לגיל ואמבליופיה במקביל נוטים יותר לסבול ממחלות מאובחנות, הן בצד האיפסילטראלי והן בצד הנגדי?

ניוון מקולרי הקשור לגיל. אילוסטרציה

לאחרונה פורסמו בכתב העת American Journal Of Ophthalmology ממצאיו של מחקר בו חוקרים ביקשו לבחון האם חולים מתוך מאגר מידע אוסטרי, בעלי AMD ואמבליופיה במקביל, נוטים יותר לסבול ממחלות מאובחנות הן בצד האיפסילטראלי והן בצד הנגדי.

החוקרים ביצעו את המחקר במסגרת תרגול מוסדי. נערך חיפוש במסמכים רפואיים של כל החולים שביקרו במחלקה לרפואת עיניים של האוניברסיטה של גראץ בין השנים 1996-2021 לגילוי התרחשות משולבת של AMD ואמבליופיה. נתונים ממטופלים עם AMD שאובחן בצד אחד של העין שימשו לניתוח נוסף. תמונות טומוגרפיה קוהרנטית אופטית בתחום הספקטרלי נותחו כדי לאשר את האסימטריה הרוחבית של AMD.

במחקר הוכללו 327,443 חולים שנבדקו לאיתור משותף של AMD ואמבליופיה. מתוכם, 8,742 חולים אובחנו עם AMD בצד אחד של העין ו-5,051 חולים סבלו מאמבליופיה חד צדדית. בסך הכל, 163 חולים נמצאו עם AMD מאובחנת בצד אחד ואמבליופיה חד צדדית בשילוב. מתוכם, 126 מטופלים סבלו מ-AMD ואמבליופיה בצדדים הנגדיים ו-37 סבלו מ-AMD ואמבליופיה בצד האיפסילטרלי (P < .001).

החוקרים הסיקו כי חולים פחות אמבליופיים אובחנו עם AMD בעין האמבליופית בהשוואה לעין הלא-אמבליופית. במקרים של אסימטריה לרוחב, העין הלא-אמבליופית נוטה יותר לסבול מהצורה המתקדמת יותר של AMD.

מקור:

Protective Effect of Amblyopia on Age-Related Macular Degeneration. Manuel Großpötzl, Lorenz Kloeckl, Andreas Guttmann et al. American Journal of Ophthalmology March 2024

נושאים קשורים:  AMD,  אמבליופיה,  אמבליופיה חד צדדית,  אסימטריה,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו