דלקת מפרקים שגרונית 27.03.2024

השפעת מטוטרקסט על חולי דלקת מפרקים שגרונית

השפעת מינון התרופה נבחנה בשילוב עם הטיפול הקונבנציונלי לדלקת מפרקים שגרונית מוקדמת ובשילוב שלוש תרופות ביולוגיות שונות

טיפול תרופתי בדלקת פרקים שגרונית. צילום: אילוסטרציה

לאחרונה פורסמו בכתב העת Arthritis and Rheumatology ממצאים ממחקר NORD-STAR. במחקר זה החוקרים ביקשו לחקור את בטיחותה של מטוטרקסט ואת השפעת מינון התרופה על יעילותה, כאשר היא משולבת עם שלוש תרופות ביולוגיות שונות ועם הטיפול הקונבנציונלי בדלקת מפרקים שגרונית מוקדמת.

במחקר, שבו בוצע שימוש בניתוח שונות עם השוואות אנליטיות, נכללו 812 מטופלים נאיביים לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית מוקדמת. המטופלים חולקו באופן רנדומלי לארבע קבוצות וטופלו עם מטוטרקסט בשילוב תרופה נוספת: הטיפול הקונבנציונלי, קרטוליזומב-פגול (certolizumab-pegol), אבטספט וטוסיליזומב. לאחר 24 שבועות טיפול, החוקרים העריכו את הבטיחות של מטוטרקסט, את מינוני התרופה ואת השפעתם על הפוגות לפי מדד הפעילות של המחלה.

תוצאות המחקר הדגימו כי בהשוואה לטיפול הקונבנציונלי, שכיחות תופעות הלוואי הקשורות למטוטרקסט היתה גבוהה יותר כאשר היא שולבה עם טוסיליזומב (יחס סיכונים 1.48; רווח בר-סמך 95%: 1.20-1.84), אך לא עם קרטוליזומב-פגול (0.99; 0.79-1.23) או עם אבטספט (0.93; 0.75-1.16).

כמו כן, המינון של מטוטרקסט היה נמוך באופן מובהק בהשוואה לטיפול הקונבנציונלי, כאשר ניתן בשילוב עם טוסיליזומב (ביתא 4.65-; רווח בר סמך 95%: -5.83-(-3.46); P<0.001) או בשילוב עם אבטספט (ביתא 1.15-; -2.27-(-0.03); P=0.04), והיה נמוך יותר מספרית כשניתן בשילוב עם קרטוליזומב-פגול (ביתא 1.07-; -2.21-(0.07); P=0.07).

בנוסף, הפחתת המינון של מטוטרקסט לא היתה קשורה בירידה בשיעור ההפוגות בכל אחד משילובי הטיפול.

החוקרים סיכמו כי מטוטרקסט נסבלה היטב כחלק משילובי התרופות שנבדקו, אך תופעות לוואי לא רצויות היוו גורם מגביל בקבלת מינון היעד של 25 מ"ג בשבוע, ואלו היו שכיחות יותר בשילוב עם טוסיליזומב בהשוואה לטיפול הקונבנציונלי. מאידך, הפחתת המינון של מטוטרקסט לא היתה קשורה בירידה בשיעור הפוגות כחלק מארבעת שילובי הטיפולים בשבוע 24.

מקור:

Lend, K., Koopman, F.A., Lampa, J., Jansen, G., Hetland, M.L., Uhlig, T., Nordström, D., Nurmohamed, M., Gudbjornsson, B., Rudin, A., Østergaard, M., Heiberg, M.S., Sokka-Isler, T., Hørslev-Petersen, K., Haavardsholm, E.A., Grondal, G., Twisk, J.W.R. and van Vollenhoven, R. (2024), Methotrexate Safety and Efficacy in Combination Therapies in Patients With Early Rheumatoid Arthritis: A Post Hoc Analysis of a Randomized Controlled Trial. Arthritis Rheumatol, 76: 363-376. https://doi.org/10.1002/art.42730

נושאים קשורים:  מטוטרקסט,  טיפולים ביולוגיים,  דלקת מפרקים שגרונית,  בטיחות טיפול,  הפוגות,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו