אינסולין 16.11.2021

מהן ההשפעות של קולגן סוג 1 על ייצור אינסולין ושגשוג תאי בטא?

קולגן סוג 1 גורם לשגשוג של תאי לבלב (INS-1) ועלייה בייצור האינסולין על ידי הגברה של קולטנים מסוג IGF-1R, הפחתה של אוטופאגיה של תאי הלבלב וטרנסלוקציה של β-catenin לגרעין התא

מנגנון פעולת אינסולין (צילום: אילוסטרציה)

קולגן סוג 1 הינו המרכיב המרכזי במטריצה החוץ-תאית (Extra Cellular Matrix - ECM) של הלבלב. בעבר החוקרים דיווחו על כך שציפוי צלחות פטרי בקולגן סוג 1 הגביר את שגשוג תאי β מהלבלב (תאי INS-1) של חולדות על ידי הגברה של טרנסלוקציה גרעינית של קטנין בטא. במחקר זה החוקרים בחנו ההשפעות של קולגן סוג 1 על ייצור אינסולין בתאי INS-1.

תוצאות המחקר הדגימו כי ישנה הגברה ביצירת אינסולין ובשגשוג תאי כאשר מגדלים תאי INS-1 בצלחת מצופה קולגן 1. הגברה בביטוי קולטנים לפקטור גדילה דמויי אינסולין-1 (Insulin-like Growth Factor-1 Receptor - IGF-1R) על גבי תאי INS-1 שגודלו בצלחות עם ציפוי של קולגן נמצא קשור להגברה בשגשוג תאי ובייצור אינסולין. עם זאת, עיכוב של IGF-1R גרם להגברה נוספת בהפרשת האינסולין בתאים אלו. בנוסף הודגם כי ישנה הפחתה באוטופאגיה של תאי INS-1 כאשר יש הגברה של IGF-1R, ועיכוב אוטופאגיה בעזרת 3MA גרם להגברה נוספת של השגשוג התאי וייצור האינסולין, ללא השפעה על הפרשת האינסולין. בנוסף נצפה ייצוב של צמתי E-Cadherin/β-Catenin על ידי אוטופאגיה, דהיינו - אוטופאגיה מווסתת את הטרנסלוקציה הגרעינית של β-Catenin ובכך מוביל לייצוג אינסולין ושגשוג תאי.

מסקנת החוקרים הייתה כי IGF-1R, הפחתה של האוטופאגיה וטרנסלוקציה של β-catenin מעורבים בשגשוג תאי INS-1 ובייצור אינסולין מושרה על ידי קולגן סוג 1.

מקור: 

Zhu, Y, et al (2021). “Collagen type I enhances cell growth and insulin biosynthesis in rat pancreatic cells.” Journal of Molecular Endocrinology, October 2021. Vol. 67, Issue 3, p. 135-148. doi.org/10.1530/JME-21-0032

נושאים קשורים:  אינסולין,  מחלות קולגן,  תאי בטא בלבלב,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות