זאבת אדמנתית מערכתית 25.07.2021

בין מיקרוביוטה של המעי למטבוליטים בזאבת אדמנתית מערכתית

תוצאות המחקר הנוכחי תרמו להבנת הפתוגנזה של זאבת אדמנתית מערכתית מנקודת המבט של מיקרואורגניזמים במעי ועשויות לשמש בעתיד בפיתוח טיפולים ייעודיים למחלה

זאבת אדמנתית מערכתית. אילוסטרציה

במחקר זה נמצאה עלייה בפרוטאובקטריה ואנטרובקטריה וירידה בכמות ה- Ruminococcaceae במיקרוביום המעי אצל חולי זאבת אדמנתית מערכתית בהשוואה לאוכלוסיה הבריאה.

זאבת אדמנתית מערכתית (SLE) היא מחלה אוטואימונית ברקמות החיבור המאופיינת על ידי דלקת הקשורה למערכת החיסון. למחלה אין אטיולוגיה או פתוגנזה ברורות. במחקר זה אפיינו החוקרים את הפלורה במעי ומטבולום הצואה אצל מטופלים עם SLE באמצעות ריצוף 16S RNA וצימוד של ספקטופוטומטריית מסה עם כרומטוגרפית גז (GC-MS).

החוקרים זיהו שינויים במנעד הבטא של המיקרוביוטה, אך לא במנעד האלפא. כמו כן הם זיהו עלייה בפרוטאובקטריה ואנטרובקטריה וירידה בכמות ה- Ruminococcaceae בקרב חולי ה-SLE.

באשר למטבוליטים, חומצות אמינו וחומצת שומן עם שרשרת קצרה היו בשפע ולעומתן חומצות שומן בעלות שרשרת ארוכה נמצאו בכמות מופחתת בדגימות הצואה של חולי ה-SLE.

בנוסף, החוקרים מצאו כי ספינגומונאס היה מצוי במידה מופחתת באתרים פריודונטלים  בריאים אצל חולי SLE  בהשוואה לקבוצת הביקורת, מה שהצביע על מעבר של מינים אוראליים למעי.

החוקרים סיכמו כי תוצאות המחקר תרמו להבנת הפתוגנזה של זאבת אדמנתית מערכתית מנקודת המבט של מיקרואורגניזמים במעי, ועשויות לשמש בעתיד בפיתוח טיפולים ייעודיים למחלה.

מקור:

Min Wen  et. al (2021) DOI: https://doi.org/10.1155/2021/5579608 Journal of Immunology Research

נושאים קשורים:  מיקרוביוטה,  זאבת,  פתוגנזה,  מחקרים
תגובות