סרטן הלבלב 28.01.2021

ביטוי יתר של חלבון ANP32E נמצא כתורם להתפתחות סרטן הלבלב

החלבון, שהוכח בעבר כתורם להתפתחות סרטן השד, נמצא במחקר כמעודד התרבות תאים ונדידתם ברקמות סרטן לבלב

הוכח בעבר כי פוסופרוטאין גרעיני חומצי 32 (ANP32E) - חלבון מלווה ספציפי של H2A.Z, תורם להתפתחות סרטן השד, אך תפקידו של ANP32E בסרטן הלבלב אינו מובן היטב ולכן מדענים סינים ואמריקאים חקרו את תפקידו של החלבון בסרטן הלבלב.

נבדקה ההתבטאות של החלבון ANP32E ב-179 דגימות של סרטן לבלב וב-171 דגימות מרקמות תקינות ובוצע ניתוח של הקורלציה בין ביטוי ANP32E לבין הישרדות החולים.

החוקרים השתמשו ברטרו-וירוס lentivirus כדי להשתיק ולבטא ביתר את החלבון. נעשה שימוש ב-siRNA כדי לעשות נוקאאוט גנטי ל-β-catenin. נבדקו היכולת לייצר מושבה, מאפייני מחזור התא, ובוצעו ניסויי transwell כדי לקבוע את יכולת התאים להתרבות ולנדוד. בוצעו PCR ו-Western blot  כדי לאתר ביטוי חלבונים ו-mRNA.

נמצא  ביטוי יתר של חלבון  ANP32E ברקמות ותאים של סרטן לבלב. ביטוי יתר של החלבון ניבא פרוגנוזה גרועה אצל חולי סרטן לבלב. נוקאאוט של הגן לחלבון באמצעות Lentivirus דיכא את התרבות תאי PANC1 ו-MIA, את יכולתם ליצור מושבה ואת יכולתם לנדוד.

בנוסף, ANP32E האיץ את התקדמות מחזור התא בתאי PANC1 ו-MIA. ניסויים מולקולריים הראו כי ANP32E הפעיל את הסיגנל β-catenin / cyclin D1. השתקה של β-catenin הפחיתה התרבות ונדידה של תאים שבהם היתה התבטאות יתר של החלבון  ANP32E.

תוצאות המחקר מראות שהחלבון ANP32E מתפקד כאונקוגן בסרטן הלבלב באמצעות הפעלת β-catenin ויכול לשמש כמטרה בטיפולים ממוקדים עתידיים.

מקור: 

Zhang J, Lan Z, Qiu G, Ren H, Zhao Y, Gu Z, Li Z, Feng L, He J, Wang C. Over-expression of ANP32E is associated with poor prognosis of pancreatic cancer and promotes cell proliferation and migration through regulating β-catenin. BMC Cancer. 2020 Nov 4;20(1):1065

נושאים קשורים:  מחקרים,  סרטן לבלב,  ANP32E,  נדידת תאים,  β-Catenin
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות