מלנומה אנורקטלית 26.01.2021

יעילותה של אלקטרוכימותרפיה במטופלים עם מלנומה נדירה

מחקר זה הראה כי אלקטרוכימותרפיה עשויה להיות טיפול יעיל במטופלים עם מלנומה ממאירה אנורקטלית

מלנומה ממאירה אנורקטלית (AMM) היא גידול ממאיר נדיר. תקן הזהב (gold standard) לטיפול בסרטן מסוג זה הוא ניתוח, אולם יש צורך בטיפולים משלימים חדשים המונעים פגיעה בסוגר המקומי.

אלקטרוכימותרפיה (ECT) היא חלופה לניתוח בקבוצות מסוימות של מטופלים. מטרת מחקר זה היתה להעריך את הבטיחות והיעילות של ECT בסדרה רטרוספקטיבית של מטופלים עם AMM ראשוני או חוזר לפי התוצאים: בקרה של המחלה המקומית, עצירת התקדמות מקומית ושרידות כוללת.

שבעה מטופלים עם AMM ראשוני ומטופל אחד עם AMM חוזר עברו ECT. המחקר בדק מעקב אחרי המטופלים לאחר חודש, חודשיים ואת המעקב הארוך ביותר שנמצא למטופל וכלל בדיקה קלינית ו/או אולטרסאונד.

חודש לאחר ה-ECT,י6/8 (75%) מהמטופלים הראו תגובה מלאה לטיפול, 1/8 (12.5%) הראו תגובה חלקית ו-1/8 (12.5%) הראו מחלה יציבה.

נתונים אלה אושרו גם בבדיקה שבוצעה לאחר חודשיים. הדימום הופסק אצל כלל המטופלים והכאב פסק או שהופחת לכאב קל/בינוני בקרב כלל המטופלים.

במהלך תקופת המחקר לא נצפו תופעות לוואי חמורות. לאחר שנה אחת של מעקב, 7/8 מטופלים נשארו בחיים (87.5%), ארבעה מטופלים היו ללא המחלה ושלושה היו עם המחלה. במעקב הארוך ביותר של כלל המטופלים (4.9 ± 2.0 שנים ממוצע) חמש מתוך שמונה (62.5%) מהמטופלים עדיין היו בחיים.

מחקר זה הראה ש-ECT נסבל היטב ויעיל לטיפול במטופלים עם מלנומה אנורקטלית עם שליטה מקומית טובה על המחלה.

מקור: 

Farricha V. Et al. (2021) Melanoma Research 31(1): 76-80

נושאים קשורים:  מחקרים,  מלנומה אנורקטלית,  אלקטרוכימותרפיה,  גרורות
תגובות