חדשות 07.11.2018

"ביו-בנק", מאגר דגימות ביולוגיות למחקר, הוקם בנגב

במאגר שהוקם על ידי "סורוקה" ואוניברסיטת בן גוריון דגימות דם, שתן ורקמה המוסרות במהלך ניתוחים בבתי החולים ומקורן בתושבי הנגב

תרבית רקמה (אילוסטרציה)
תרבית רקמה (אילוסטרציה)

המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה ואוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע הודיעו השבוע על הקמת "נגב ביו-בנק" – מאגר דגימות ביולוגיות המיועדות למחקר.

במאגר דגימות דם, שתן ורקמה המוסרות במהלך ניתוחים בבתי החולים. הן נאספות רק אחרי שהמטופל מסכים מראש לתרום אותן ולאחר שהובהר לו שאינן נחוצות לטיפול ולאבחנה. המידע הקליני הנדרש למחקר נמסר ללא פרטים מזהים של התורם.

המיזם המשותף ל"סורוקה" ולאוניברסיטת בן גוריון פועל בראשותו ובניהולו של פרופ' ויקטור נובק, ראש רשות המחקר והמרכז למחקרים קליניים ב"סורוקה". לידו פרופ' קובי מורן-גלעד, האחראי על הניהול המדעי של הביו-בנק ונועה חזות, מנהלת הפרויקט.

הדגימות שנאספות בנגב ביו-בנק ייחודיות לנגב ומהוות תשתית למחקר המשלב דגימות ביולוגיות, מידע גנטי, מידע קליני ונתונים סביבתיים. בנוסף למחקר ברפואה מותאמת אישית, יושם בו דגש על מחקר מבוסס אוכלוסיה וצפוי לאפשר לחקור היבטים של בריאות וחולי באוכלוסיות הייחודיות המתגוררות בנגב.

במסגרת ה"נגב ביו-בנק" יש גם "בנק גידולי מוח", בניהולה של ד"ר תהילה קייסמן-אלבז, המתמחה במחלקה לנוירוכירורגיה; בנק גידולי ראש-צוואר בניהולו של ד"ר יהושע בן ציון, מומחה במחלקה לאף אוזן, גרון, ראש וצוואר; ובנק דגימות ביולוגיות בגינקולוגיה בניהולה של פרופ' אסנת ולפיש, מנהלת מחלקת יולדות ה'.

בעתיד הקרוב יופעלו במסגרת זאת גם מאגרים לרקמות מגידולים גינקולוגיים בניהולם של ד"ר מיחאי מאירוביץ', מנהל היחידה לגינקולוגיה אונוקולוגית וד"ר אלכס רבינוביץ', מומחה במחלקת נשים ב'; בנק נוירולוגיה, בניהולו של פרופ' גל איפרגן, מנהל המחלקה לנוירולוגיה, בנק להמטולוגיה בניהולו של ד"ר אורי גרינבאום, מומחה במחלקה ההמטולוגית, ובנק לגידולי עור בניהולו של ד"ר יובל קריגר, מומחה במחלקה לכירורגיה פלסטית ומנהל היחידה לכירורגיית כף יד ב"סורוקה".

"סורוקה" הצטרף באופן רשמי גם כחבר למידג"ם - המאגר הישראלי לדגימות ביולוגיות למחקר שהוקם במרכז לרפואה מותאמת אישית במכון ויצמן. מטרת הביו-בנק (BioBank) להבטיח לחוקרים מבתי חולים, האקדמיה והתעשיה גישה זמינה למידע ולדגימות. מידג"ם מסייע למחקרים המובילים לפיתוח דרכים לאבחון חדשות, טיפולים, תרופות וטכנולוגיות מתקדמות וגם להעשרת הידע המדעי.

נושאים קשורים:  ביובנק,  אוניברסיטת בן גוריון,  המרכז הרפואי סורוקה,  "נגב ביו-בנק",  דגימות ביולוגיות,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות