ציון ה-Multiple Sclerosis Severity Score - MSSS - מושג על ידי תקנון ציון ה-Expanded Disability Status Scale - EDSS למשך המחלה ונחשב לכלי חיוני עבור מחקרי חתך. מטרת מחקר זה היתה להעריך האם ניתן להשתמש בגיל לעומת משך המחלה (אשר לעתים קרובות אינו ברור) עבור תקנון ה-EDSS.

החוקרים שילבו מידע העוסק בנכות משלוש עוקבות מבוססות אוכלוסייה  ופיתחו את ציון ה-Age Related Multiple Sclerosis Severity - ARMSS על ידי דירוג ציוני EDSS על בסיס גיל החולים בזמן ההערכה. החוקרים קבעו את העוצמה הנדרשת להבדיל בין קבוצות שונות ב-ARMSS והעריכו את עקביות הציון על פני הזמן.

אוכלוסיית המחקר כללה 26,058 חולים משבדיה, קנדה והממלכה המאוחדת. נמצא כי יש מתאם בינוני בין EDSS למשך מחלה (r=0.46, רווח בר-סמך 95%, 0.45-0.47) ובין EDSS וגיל (r=0.44, רווח בר-סמך 95%, 0.43-0.45). ציון ה-ARMSS הדגים עוצמה דומה עבור זיהוי הבדלים בנכות בין קבוצות הן ב-MSSS המקורי והן ב-MSSS המעודכן.

מחקר וגיל הינו משתנה זמין ואמין, וציוני ה-ARMSS ו-MSSS היו דומים, ייתכן ו-ARMSS מהווה כלי ורסטילי יותר ויכול להפחית הטיות מחקריות ואובדן עוצמה סטטיסטית שנגרמה על ידי תיארוך חסר או שאינו מדויק.

מקור: 

Manouchehrinia, A. et al.  (2017) Multiple Sclerosis Journal. 23(14), 1938

 

נושאים קשורים:  מחקרים,  MS,  טרשת נפוצה,  מחקר מבוסס אוכלוסייה,  EDSS,  MSSS,  ARMSS