תיאור מקרה 12.07.2018

תיאור מקרה: המטומה מתפשטת כרונית שהשתלטה על בית החזה

ניתוח לאחר המוות חשף המטומה ענקית במשקל כשישה ק"ג שהתפרסה על כל בית החזה השמאלי

Chest CT scan at the admission to the University of Tsukuba-Mito Kyodo General Hospital showed a mass of inhomogeneous density (arrows) with focal calcification within the mass (triangles)

גבר בן 76 הופנה לבית חולים אוניברסיטאי במיטו, יפן, במרץ 2013, עקב תלונות של קשיי נשימה במאמץ שהופיעו לראשונה לפני ארבע שנים.

למטופל היסטוריה של עשר שנות קופסא וטראומה לבית החזה שאירעה בתאונת דרכים 29 שנים לפני פנייה זו לבית החולים.

מסה גדולה בקוטר מרבי של 17 על 12 ס"מ נמצאה בצילום חזה תשע שנים קודם לכן. מעקב אחרי ממצא זה בוצע במשך שבע שנים במרפאה מקומית ובמהלכן המסה גדלה באיטיות. עם זאת, המטופל לא רצה לעבור בדיקות נוספות או לקבל טיפול.

באוגוסט 2013 המטופל הגיע למחלקת כירורגיית חזה בבית החולים אחר ביפן, אך החליט לא לעבור ניתוח להסרת הממצא.

עם קבלתו לאשפוז בבית החולים האוניברסיטאי במרץ, לא נשמעה כניסת אוויר לריאה השמאלית וקולות הלב נשמעו בצד הימני של בית החזה. צילום חזה וטומוגרפיה ממוחשבת (CT) של בית החזה הראו מסה עם דחיסות הטרוגנית והסתיידות מוקדית. בוצעה ביופסיה מלעורית, אך לא בוססה אבחנה פתולוגית עקב נוכחות רקמה נקרוטית בדגימה.

Mass, removed at autopsy, containing coagulative necrotic tissue occupied the entire left thoracic cavity

המטופל שוחרר וקיבל טיפול בחמצן בבית, מאחר והוא סירב לכל טיפול פולשני נוסף. מצבו הנשימתי הידרדר בהדרגה. לבסוף, המטופל נכנע לכשל נשימתי שנתיים לאחר תחילת הטיפול הביתי בחמצן ומת במרץ 2015.

לאחר מותו, בוצע ניתוח לאחר המוות שבעקבותיו נקבע כי המסה הינה המטומה מתפשטת כרונית (chronic expanding hematoma - CEH). בניתוח נמצאה מסה שגודלה כ-29 ס"מ ו-5.9 ק"ג, שהכילה רקמת נקרוזה קואגולטיבית ואכלסה את כל חלל החזה השמאלי.

קירות המסה היו תחומים היטב ונדבקו בחוזקה למבנים הסמוכים. כמו כן, המסה היתה עטופה במעטפת עבה. לא היו עדויות לתהליך סרטני (נאופלזיה). לפי ההערכות, התפתחות ה-CEH החלה 8.2-11.0 שנים לפני מות המטופל.

המטומות (צרורי דם) הן מסות המורכבות בדרך כלל מדם קרוש שנוצר ברקמות, איברים או חללים בגוף כתוצאה מכלי דם קרועים. CEH היא המטומה נדירה.

דלקת כרונית הנגרמת עקב המטומה גורמת ככל הנראה להיווצרות מעטפת סביב ההמטומה ולגדילת כלי דם חדשים בתוך וסביב המעטפת. ההתפתחות ההדרגתית של ההמטומה מלווה בזליגת דם מכלי הדם החדשים עקב עלייה בחדירות כלי הדם.

ברוב המקרים של CEH בבית החזה, למטופלים יש היסטוריה של שחפת, ניתוח בחזה או טראומת חזה. CEH בבית החזה מובילה לקשיי נשימה ולהיווצרות מסות בקיר החזה, עקב עלייה בנפח ההמטומה. הטיפול השכיח ביותר עבור CEH הוא כריתה מלאה, אשר מביאה לתוצאים הקליניים הטובים ביותר.

מקור: 

Exp Ther Med. 2018 Jun;15(6):5457-5460. doi: 10.3892/etm.2018.6091. Epub 2018 Apr 24. Chronic expanding hematoma in the chest: A case report.

נושאים קשורים:  תיאור מקרה,  מחקרים,  הליך תופס מקום,  מסה בבית החזה,  המטומה,  צרור דם,  שטף דם פנימי,  המטומה מתפשטת כרונית,  CEH,  המטומה בבית החזה,  קשיי נשימה,  כשל נשימתי,  נקרוזה קואגולטיבית
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות