GCA 27.06.2018

GCA) Giant Cell Arteritis) - טיפול חדש למחלה ותיקה

המהפך הטיפולי לו אנו עדים בימים אלה, לאחר שנים רבות של טיפול בסטרואידים בלבד במחלה קשה ומורכבת זו, יאפשר ליותר חולים להנות משליטה טובה יותר במחלה

מאת פרופ' משה טישלר, מחלקה פנימית ב' והיחידה לראומטולוגיה, מרכז רפואי אסף הרופא

GCA היא הוואסקוליטיס הסיסטמית השכיחה ביותר בחולים מעל גיל 50. מחלה זו פוגעת בעיקר בעורקים מחוץ לגולגולת שהינם ענפים המתפצלים מעורק הקרוטיס.

שכיחותה של מחלה זו משתנה בהתאם לאוכלוסיות שונות והיא נעה בין 2 חולים ל-100,000 ועד ל-77 חולים ל-100,000 אנשים בגילאי 50 ומעלה. גילם הממוצע של חולים בזמן איבחון עלה בחמישים השנים האחרונות משבעים וחמש שנים לשמונים שנים, כאשר השכיחות הגבוהה ביותר הינה במדינות הסקנדינביות ובאוכלוסיה הלבנה האמריקאית.

למרות שנבדקו מספר גורמי סיכון להתפתחותה, הרי פרט לעישון המגביר את שכיחות המחלה פי שישה ומין נשי, לא נמצאו גורמים משמעותיים אחרים.

המאפיין את GCA היא פגיעה בעורקים הבינוניים היוצאים מקשת האאורטה כאשר הפגיעה, בדרך כלל, סגמנטרית ולא רציפה לאורך העורק הפגוע כולו. העורק שנפגע בצורה השכיחה ביותר הוא העורק הטמפורלי. התהליך הדלקתי פוגע בכל שכבות העורק ומאופיין בהסננה של היסטיוציטים ולימפוציטים שהם CD4+.

כמו כן ניתן למצוא בדופן העורקים הפגיעים רמות גבוהות של ציטוקינים פרו-דלקתיים כמו 1-IL ו-6-IL .התוצאה של הפגיעה בדופן העורק מתבטאת בתהליך של פקקת וחסימת העורק הפגוע.

התמונה הקלינית הקלאסית של GCA היא כאבי ראש חד צידיים, הפרעות ראיה, עייפות, חולשה, חום תת פיברילי וכאבי שרירים בחגורת הכתפיים. לעיתים, ניתן לראות נפיחות, רגישות ואודם באזור העורק הטמפורלי ברקה. הסיבוך העיקרי במצב זה הוא איבוד הראיה בצד הפגוע שהינו בלתי הפיך. בכ-40% מהחולים קיימות פגיעות וסימפטומים לא טיפוסיים כמו חום ממושך (FUO), איבוד שמיעה, נוירופתיות פריפריות עקב פגיעות עצביות, אוטם שריר הלב ואף פגיעה בעורקים גדולים כמו קשת האאורטה.

בבדיקות המעבדה ניתן למצוא שקיעות דם מוחשיות וערכי CRP מוגברים, כמו כן הופעת אנמיה נורמוכרומית בחומרה קלה-בינונית. האיבחון מצריך קיום חשד קליני גבוה, בדיקות מעבדה המעידות על תהליך דלקתי וביצוע
ביופסיה של עורק טמפורלי המהווה “Gold Standard “ באיבחון ורגישותה הינה מעל 90%.

ניתן להיעזר באיבחון על ידי ביצוע אולטראסאונד של העורק הטמפורלי המראה סימן של צל כהה סביב העורק הנגוע (Halo sign). יש להדגיש שכאשר יש חשד גבוה ל-GCA, יש הכרח להתחיל טיפול באופן מיידי ומומלץ להפנות את החולה באופן דחוף לבדיקת ראומטולוג.

טיפול
אחד החידושים האחרונים והדרמטיים שאירעו לאחרונה הוא בתחום הטיפולי במחלה קשה זו. עד לאחרונה הטיפול המקובל היה התחלה של מתן סטרואידים במינון של 80-60 מ"ג ליום עם ירידה הדרגתית במינון לאורך חודשים ואפילו שנים בהתאם לפרמטרים הדלקתיים של שקיעת
הדם וערכי ה-CRP.

לאור השימוש הממושך בסטרואידים לאורך תקופות זמן ארוכות במינונים גבוהים ותופעות הלוואי הרבות הנגרמות מכך, נעשו במהלך השנים ניסיונות ומחקרים שונים למתן תכשירים שהם sparing steroid כמו Methotrexate ,Cyclosporine ,Imuran ועוד ללא כל הצלחה.

לאור הממצאים המעבדתיים על ריכוזים גבוהים של 6-IL בדופן העורק הפגוע ובסרום, נעשה מחקר קליני מקיף והגדול מסוגו -GiACTA שבדק את יעילות התרופה הביולוגית Actemra 162mg SCי(Tocilizumab) שהיא נוגדת IL-6 במחלה קשה זו.

המחקר הבינלאומי שכלל 251 חולי GCA בדק את יעילות תוספת Actemra לטיפול בסטרואידים לעומת טיפול בסטרואידים לבד. תוצאות מחקר זה הראו עליה של פי ארבעה בשיעור החולים שהשיגו הפוגה מתמשכת (56% לעומת 14%) הורדת הסיכוי להתלקחות המחלה עם הורדת מינון הסטרואידים ב-77%
והפחתה בולטת בשיעור של 50% בצריכת הסטרואידים.

פרופיל הבטיחות של התרופה היה טוב ותואם את זה המוכר מזה שנים בטיפול יעיל ב-RA.

לסיכום
אין ספק שהמהפך הטיפולי לו אנו עדים בימים אלה, לאחר שנים רבות של טיפול בסטרואידים בלבד במחלה קשה ומורכבת זו, יאפשר ליותר חולים להנות משליטה טובה יותר במחלה וממניעת הנזקים הן של המחלה והן של הטיפול הממושך בסטרואידים לו היינו עדים עד כה.

SC 162mg Actemra רשומה בישראל לטיפול ב-GCA במקביל לרישום האמריקאי ב-FDA והרישום הארופאי ב-EMEA ונמצאת בסל התרופות הממלכתי להתוויה זו.

מראי מקום:

1. Trail of Tocilizumab in Giant Cell Arthritis.
Dasgupta B et al. N. Engl J Med 2017; 377; 317 – 28.
2. Primary Care Vasculitis: Polymyalgia Rheumatica and Giant Cell Arthritis.
Pioro M H. Prim Care 2018; 45; 305 – 23.
3. Giant Cell Arthritis and Polymyalgia Rheumatica: Current challenges and opportunities.
Dejaco C et al. Nat Rev Rheumatol 2017; 13; 578 – 92.
4. ACTEMRA SC prescribing information, as approved by the Israeli Ministry of Health
5. Stone et al. Trial of Tocilizumab in Giant-Cell Arteritis. NEJM 2017; 377(4):317-328.

למידע מלא יש לעיין בעלון לרופא כפי שמאושר על ידי משרד הבריאות ואשר נמצא במאגר התרופות באתר משרד הבריאות il.gov.health.www ,
או תחת "המוצרים שלנו" באתר החברה www.roche.co.il
רוש פרמצבטיקה (ישראל) בע"מ
רחוב החרש 6 ,ת.ד 6391
הוד השרון 4524079
09-9737777

נושאים קשורים:  מחקרים,  GCA,  וסקוליטיס,  סטרואידים,  Tocilizumab
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
03.07.2018, 00:18

הערה לבדיקה קלינית במחלה זו : לעיתים ישנה פגיעה בלשון או שפה תחתונה או לסת תחתונה ,באותו צד של הופעת המחלה , יחד או לחוד , בצורה של נמק חלקי בסטרוקטורות אלה.זאת עקב הפרעה באספקת הדם ררך הענפים הפריפריים של עורק הקרוטיס החיצוני.כלומר חוץ מהתמונה הקלאסית של פגיעה בעורק הטמפורלי החיצוני גם שאר הענפים שלו יכולים להיפגע.לכן בזמן חשד או אישוש האבחנה יש לבדוק גם שאר אזורי אספקת הדם של הקרוטיס החיצוני , כדי למנוע נזק סטרוקטוראלי או לטפל בהם.

03.07.2018, 00:18

הערה לבדיקה קלינית במחלה זו : לעיתים ישנה פגיעה בלשון או שפה תחתונה או לסת תחתונה ,באותו צד של הופעת המחלה , יחד או לחוד , בצורה של נמק חלקי בסטרוקטורות אלה.זאת עקב הפרעה באספקת הדם ררך הענפים הפריפריים של עורק הקרוטיס החיצוני.כלומר חוץ מהתמונה הקלאסית של פגיעה בעורק הטמפורלי החיצוני גם שאר הענפים שלו יכולים להיפגע.לכן בזמן חשד או אישוש האבחנה יש לבדוק גם שאר אזורי אספקת הדם של הקרוטיס החיצוני , כדי למנוע נזק סטרוקטוראלי או לטפל בהם.

אנונימי/ת
12.04.2021, 17:59

האתר מאוד מעניין ומסקרן.ויכול לתרום לי הרבה.