ציסטיק פיברוזיס 08.05.2018

טיפול עם אומליזומאב בחולי לייפת כיסתית עם אספרגילוס ברונכופולמונרי אלרגי

החוקרים ביצעו מחקר רטרוספקטיבי על מנת לבחון את ההשפעה של אומליזומאב על ABPA בחולי CF

סיסטיק פיברוזיס

אספרגילוס ברונכופולמונרי אלרגי (Allergic bronchopulmonary aspergillosis - ABPA) מהווה מחלת ריאות קשה הנגרמת על ידי תגובת רגישות יתר לאספרגילוס פומיגטוס המשפיעה על 2%-15% מהחולים עם לייפת כיסתית (ציסטיק-פיברוזיס- CF).

ליבת הטיפול כיום כוללת שילוב של קורטיקוסטרואידים ותרופות אנטי-פטריתיות. עם זאת, טיפול ארוך טווח או חוזר עם קורטיקוסטרואידים יכול להוביל לתופעות לוואי קשות.

אומליזומאב הדגימה יעילות באסתמה אלרגית. כיוון ש-ABPA נגרמת על ידי תגובה רגישות יתר לאנטיגן ספציפי, אומליזומאב יכולה להטיב עם חולי CF. החוקרים ביצעו מחקר רטרוספקטיבי על מנת לבחון את ההשפעה של אומליזומאב על ABPA בחולי CF.

לטובת המחקר בוצעה סריקה רטרוספקטיבית של הרישומים הרפואיים של חולים צעירים עם CF שטופלו עם אומליזומאב עבור ABPA במספר מרכזי CF בצרפת. המידע הקליני נאסף שלושה חודשים לפני תחילת טיפול, בעת תחילת טיפול וכל שלושה חודשים עד ל-12 חודשים לאחר תחילת טיפול. המידע כלל משתנים קליניים, ביולוגיים, תזונתיים ותפקודיים.

במחקר הוכללו 18 חולים (גיל ממוצע 17.1±5.2 שנים). תחת טיפול באומליזומאב נצפה ייצוב של הירידה בתפקודי ריאות והפחתה מובהקת סטטיסטית במינון הקורטיקוסטרואידים היומי שהחולים נטלו (p=0.0007). כמו כן, נצפה שיפור במצב התזונתי (p=0.01). לא נצפו תופעות לוואי הקשורות בטיפול.

מסקנת החוקרים היא כי אומליזומאב יכולה להוות אסטרטגיה טיפולית מבטיחה עבור ABPA הכרוכה בפחות תופעות לוואי לעומת שימוש ארוך טווח בסטרואידים. יש צורך במחקרים אקראיים ומבוקרים נוספים על מנת לאשש את היעילות של אומליזומאב בחולי CF עם ABPA.

מקור: 

Perisson, C. et al.  (2017) Respiratory Medicine. 133, 12

נושאים קשורים:  מחקרים,  אומליזומאב,  CF,  לייפת כיסתית,  ABPA,  אלרגיה,  קורטיקוסטרואידים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות