מחקרים 27.10.2015

קשר מובהק בין דום נשימה בשינה לעליה בסיכון לשיגדון

דום נשימה בשינה מעלה סיכון להתקפי שיגדון (GOUT) פי 1.5 לפחות, זאת גם באופן בלתי תלוי בגורמים המשותפים לשתי התסמונות כגון השמנה, עישון וצריכת אלכוהול

דום נשימה בשינה נקשר לעליה בסיכון לסכרת, יתר לחץ דם והפרעות מטבוליות שונות. היפוקסיה חלקית כתוצאה מהפוגות בנשימה במהלך שינה האופייניות לתסמונת מובילה לפגיעה באנדותל של כלי דם, גיוס מנגנוני דחק הומורליים ושינוי בחילוף החומרים הקשורים לירידה בריווי החמצן ברקמות. בין ההפרעות גם עליה בחומצת השתן בדם כתוצאה משחלוף חומצות גרעין המושרה על ידי היפוקסיה, התוצאה היא היפראוריצמיה מתמשכת העלולה להוביל להתקפי שיגדון. חוקרים בריטיים ביקשו לבחון במחקר רטרוספקיטבי את קשר ההארעות בין דום נשימה בשינה לשיגדון תוך תקנון מתבקש למשתנים המשותפים לשתי התסמונות כגון עישון, השמנה, צריכת אלכוהול ועוד. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת – Arthritis & Rheumatology.

בסקירה של רשם רפואי מרכזי בבריטניה (The Health Improvement Network) החוקרים אתרו מטופלים שאובחנו כלוקים בדום נשימה בשינה לראשונה בחייהם. לכל חולה דום נשימה בשינה הוצמדו עד חמישה מטופלים מותאמי גיל, מין, שנת לידה, אינדקס מסת גוף (BMI) ושנת אבחון דום הנשימה. החוקרים אמדו את שיעור ההארעות של שיגדון והעריכו את הקשר בין דום נשימה בשינה לסיכון להתקפי שיגדון באמצעות מודל הסיכונים של קוקס, זאת תוך תקנון לערפלנים אפשריים. בנוסף בוצע ניתוח של פערים בשיעורי ההארעות של שיגדון בין חולי דנ"ש לנחקרי הביקורת באמצעות מודל סיכונים מצטברים.

בקרב 9,865 מטופלים שאובחנו כלוקים בדום נשימה בשינה ובקרב 43,598 מטופלי ביקורת תועדו 270 התקפי שיגדון במהלך שנה אחת של מעקב מה שמשקף שיעור הארעות של 8.4 ו 4.8 לאלף שנות מטופל בקבוצת דום הנשימה והביקורת, בהתאמה. יחסי השיעורים להתקף שיגדון בהקשר של דום נשימה בשינה היו 1.7 (95% רווח בר סמך 1.3-2.2) ו 1.5 (1.1-2.1) ליחס שיעורים ללא תקנון ועם תקנון רב משתני, בהתאמה. פערי השיעורים עמדו על 3.6 (1.6-5.6) ו 2.8 (0.7-4.9) לאלף שנות מטופל בקבוצת דום נשימה וביקורת, בהתאמה. ההשפעה של דום נשימה נותרה על כנה לרוחב כל תת הקבוצות.

החוקרים מסכמים כי קיים קשר מובהק ונקי ממשתנים מתערבים בין דום נשימה בשינה ושיגדון. ניתן להעריך, אך הדבר דורש אישוש במחקרי המשך, שטיפול בדום נשימה יתרום לירידה ברמת חומצת השתן בדם ויסייע בהפחתת ההארעות של שיגדון בקרב חולים אלה.

מקור:

Sleep Apnea and the Risk of Incident Gout: A Population-Based Body Mass Index-Matched Cohort Study. Yuqing Zhang1,*, Christine Peloquin1, Maureen Dubreuil1, Edward Roddy2, Na Lu1, Tuhina Neogi1 andHyon K. Choi1,3
DOI: 10.1002/art.39330 6 Arthritis & Rheumatology

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  גאוט,  שיגדון,  דום נשימה בשינה,  היפראוריצמיה,  חומצת שתן
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות